Türkiye'nin En Sevdiği Köşk Restore Edildi - Mandal Radyo
Mandal Radyo : Canlı Yayın İrtibat Numarası - (552) 427 56 62 Mandal Radyo : Sosyal Medya Hesaplarımız: - Twitter (X) - Instagram: @MandalRadyo
Anasayfa haberler Türkiye’nin En Sevdiği Köşk Restore Edildi

Türkiye’nin En Sevdiği Köşk Restore Edildi

0 Yorum

Süt Kardeşler, Tosun Paşa, Şabanoğlu Şaban ve Neşeli Günler gibi milyonların severek izlediği Yeşilçam filmlerine mekân olan Arnavut Hayreddin Bey Köşkü olarak bilinen Yeşilköy’deki Darcan Köşkü restore edildi.

Başrollerini Kemal Sunal ve Halit Akçatepe’nin oynadığı Süt Kardeşler filminde Paşa Baba’nın konağı; başrollerini Kemal Sunal, Adile Naşit, Şener Şen ve Müjde Ar’ın oynadığı Tosun Paşa filminde İskenderiye’nin en büyük devlet memuru olan Daver Bey’in köşkü; başrollerini Münir Özkül, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda, Oya Aydoğan, Ahmet Sezerel, Mürüvvet Sim’in oynadığı “Turşu sirkeyle mi, limonla mı daha iyi olur” repliğiyle hafızalara kazınan Neşeli Günler filminde Adile Naşit’in evi olarak bildiğimiz Yeşilköy’deki Darcan Köşkü bir mimarlık firması tarafından restore edildi.

Firmanın sahibi çalışmayla ilgili şu bilgileri verdi:

“Birinci derece tarihi eser grubunda yer alan Darcan Köşkü’nün restorasyon çalışmalarında mimari uygulamaların yanı sıra tüm teknik, iç tasarım ve ekip yönetimi detaylarını üstlendik. Bu özel projede köşkün tarihi yapısına uygun bir konsept ve tasarım oluşturmak için titizlikle çalıştık.”

“Tarihi mirası koruyarak modern gereksinimleri karşılayacak bir çözüm bulmak için sınırlarımızı zorladık. Köşkün estetik ve mimari özelliklerini ön plana çıkararak geçmişle geleceği bir araya getiren benzersiz bir tasarım ortaya koyduk.

“Gurur duyduğumuz bu projeyle ülkemizdeki önemli tarihi yapılarından biri olan bu köşkün özgün nitelikleri doğrultusunda korunmasını sağlarken, Yeşilçam’ın önemli bir mirasını da ülkemize yeniden kazandırdık.”

“Eski adıyla Arnavut Hayreddin Bey Köşkü, mimari tasarımı ve art nouveau tarzındaki dekoratif ögeleriyle İstanbul’un birçok semtinde rastlanan 19. yüzyıl konut yapılarının Yeşilköy’deki önemli örneklerinden biri.”

DHA

00:00