Plak Tekrar Moda Oldu - Mandal Radyo
Mandal Radyo : Canlı Yayın İrtibat Numarası - (552) 427 56 62 Mandal Radyo : Sosyal Medya Hesaplarımız: - Twitter (X) - Instagram: @MandalRadyo
Anasayfa haberler Plak Tekrar Moda Oldu

Plak Tekrar Moda Oldu

0 Yorum

Teknolojinin nostalji olarak kodlayıp neredeyse rafa kaldırdığı plakların satışlarında 1990’dan beri ilk kez gözle görülür artış kaydedildi.

British Phonographic Industry (BPI) tarafından yapılan araştırmaya göre plak satışlarında yüzde 11,7 düzeyinde artış söz konusu. Bu yıl İngiltere’de yaklaşık altı milyon plak satıldı.

Bu artışın temelinde Time tarafından yılın kişisi seçilen Taylor Swift’in son albümü “1989 (Taylor’s Version)” ve 18 yıl sonra yeni albüm çıkaran İngiliz rock efsanesi The Rolling Stones’un “Hackney Diamonds” albümünün etkisi büyük.

Plak satışlarında ilk iki sırada bu albümler yer alıyor. Lana Del Rey’in “Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd” albümü ise üçüncü, Swift’in “Speak Now (Taylor’s Version)” albümü dördüncü, Fleetwood Mac’in “Rumours” albümü beşinci sırada.

Yeri gelmişken belirtelim; Mandal Radyo’da ayda bir cumartesi geceleri yayınlanan ‘Gramofon’ programı, radyoda plak kültürünü yaşatmayı sürdürüyor.

00:00