Kemal Sunal Müzesi Açıldı - Mandal Radyo
Mandal Radyo : Canlı Yayın İrtibat Numarası - (552) 427 56 62 Mandal Radyo : Sosyal Medya Hesaplarımız: - Twitter (X) - Instagram: @MandalRadyo
Anasayfa haberler Kemal Sunal Müzesi Açıldı

Kemal Sunal Müzesi Açıldı

0 Yorum

Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından Kemal Sunal’ın adını taşıyan müzenin yapımı tamamlanarak ziyaretçilere açıldı. Müze, İBB Göztepe Parkı’nda bulunuyor.

İBB’nin Göztepe Parkı’nda idari binadan dönüştürülerek oluşturulan müzede merhum oyuncunun kişisel eşyalarının yanı sıra filmlerinde kullandığı kostüm ve aksesuarlar, afişler yer alıyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla açılan Kemal Sunal Müzesi, Türk sinemasının yarım yüzyıllık tarihine de ışık tutacak.

Kemal Sunal Müzesi için düzenlenen tören; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Dilek Kaya İmamoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, CHP Kadıköy Belediye Başkan Adayı Mesut Kösedağ, merhum Sunal’ın eşi Gül Sunal, çocukları Ali Sunal, Ezo Sunal ile kardeşleri Cemil, Cengiz Sunal, sinema dünyanın ünlü isimleri ve vatandaşların katılımlarıyla gerçekleştirildi. Açılış töreninde Gül Sunal, İmamoğlu ve müzenin oluşumuna katkı sunan şair-yazar Sunay Akın birer konuşma yaptı.

İmamoğlu, “Bu fikri bana ilk kez açıp, heyecanla karşılamama vesile olan Sunay Akın’a hepinizin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. Bana dedi ki ‘böyle böyle bir şey var’. Tabii heyecanla karşıladım. Sonra bir araya geldik, ilginç bir şey oldu. Bu konular konuşuldu, edildi ve sonra buluştuk. Sağ olsun, yemek diye gittik ama Gül abla sadece kahveyle bizi uğurladı” ifadesini kullandı.

GÜL SUNAL: BU MÜZEYİ KEMAL SUNAL DÜŞÜNDÜ

Kemal Sunal’ın eşi Gül Sunal da konuşmasında “Ne diyeceğimi bilemiyorum. Hiçbir konuşma hazırlamadım tabii ki. Sadece Kemal’i alkışlamak istiyorum. Bu güzel duyguyu, gururu bize yaşattığı için her zaman minnettarım. Tabii ki bu müzeyi biz hep düşündük. Daha doğrusu Kemal düşündü. ‘Bu eşyalar ne olacak’ dediğim zaman, ‘Belki bir gün bir müze olur’ diyordu. O müzeyi şimdi Ekrem başkanım gerçekleştirdi” ifadelerine yer verdi.

Sunay Akın’a da teşekkür eden Sunal, “Ve asla hakkını ödeyemeyeceğim Sunay Akın… Bunu akıl edip de böyle bir yerde sizlerle buluşturduğu için, ona bambaşka minnet duyguları besliyorum. Kemal’in bu gördüğünüz 10’da 1’i kadar eşyası. Oyunculuğa başladığı ilk günden itibaren, sakalını, bıyığını, yüzüne sürdüğü patı, kaşının kalemini… Şöhret olmayı hayal bile edemezken, biriktirdiği arşivi bu. Onun için çok değerli” dedi.

“Kemal Sunal Müzesi’nden çok, bir insanın yaptığı işe, hayatına sanatına, ailesine, vatanına nasıl değer verdiğini gördüğümüz bir sergi olacak bu” diyen Sunal, “Bir insan kendine bu kadar değer veriyorsa, yaptığı her şeyi özenle saklıyorsa ve kendi önemini, kendi belirliyorsa -ki öyle olmuş- o zaman biz de Kemal’i çok önemsiyoruz ve burada onun için buluştuk. Tekrar çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kemal Sunal’ın eşi Gül Sunal, çocukları Ali ve Ezo Sunal, kardeşleri Cemil ve Cengiz Sunal ile beraberindekiler kurdele keserek müzeyi gezdi.

Müzede, 2000 yılında vefat eden sanatçının film afişlerinden kişisel eşyalarına, giydiği kostümlerden özel hatıralarına birçok eşya sergileniyor.

Duvar

00:00