Drake ve Kendrick Lamar Kapışması Büyüyor - Mandal Radyo
Mandal Radyo : Canlı Yayın İrtibat Numarası - (552) 427 56 62 Mandal Radyo : Sosyal Medya Hesaplarımız: - Twitter (X) - Instagram: @MandalRadyo
Anasayfa haberler Drake ve Kendrick Lamar Kapışması Büyüyor

Drake ve Kendrick Lamar Kapışması Büyüyor

0 Yorum

Hip-hop dünyasının iki popüler ismi Kendrick Lamar ve Drake arasında şarkılarla başlayan atışma, iki ismin birbirlerinin ailelerine yönelik hakaretlere ve istismarcılık suçlamalarına vardı. Müzik uzmanlarına göre kavganın kazananı dijital platformlar.

Hip-hop dünyası bir aydır popüler iki ismin dozu günden güne artan atışmasına sahne oluyor. Drake ve Kendrick Lamar arasında, birbirlerine göndermeler yaptıkları şarkılarla körüklenen bir kapışma yaşanıyor.

Müzik alanında Pulitzer kazanan ilk rapçi olan, siyah hakları konusundaki siyasi duruşu ve şarkı yazarlığındaki başarısıyla takdir edilen Kendrick Lamar ile geniş hayran kitlesinin yanı sıra üretkenliği ve dinlenme rakamlarıyla son yılların adından en çok söz ettiren isimlerinden biri olan Drake arasındaki mücadelede hip-hop uzmanları ve müzik yazarlarına göre Kendrick Lamar’ın eli daha güçlü.

KAPIŞMA NASIL BAŞLADI?

Drake’in ekim ayında çıkardığı “For All the Dogs” albümünde yer alan ve J. Cole adındaki rapçi ile yorumladığı “First Person Shooter” şarkısında Cole, kendisini, Lamar’ı ve Drake’i dünyanın en iyi hip-hop müzisyenleri olarak tanımlıyordu.

Lamar ise Mart ayında katkıda bulunduğu “Like That” şarkısında en iyi hip-hop müzisyeninin kendisi olduğunu ve tek olduğunu belirtmesiyle kapışmanın fitili yakıldı.

Birbirlerinin müzik kariyerlerine ve şarkı sözlerine yaptıkları eleştirileri içeren atışmaların ortasında Drake, efsanevi hip-hop şarkıcıları Tupac Shakur ve Snoop Dogg’un seslerini yapay zeka ile canlandırdığı “Taylor Made Freestyle” adındaki şarkıyı Instagram’dan yayınladı.

BİRBİRLERİNİN AİLELERİNİ HEDEF ALMAYA BAŞLADILAR

BBC Türkçe’nin haberine göre, Tupac Shakur’ın telif haklarını elinde bulunduranların avukatları aracılığıyla yaptığı talep nedeniyle şarkıyı geri çekmek zorunda kaldı. Ancak son bir hafta içinde müzisyenlerin piyasaya sürdüğü şarkılar daha çok ailelerini hedef alan ve hakaret içeren bestelere döndü.

LAMAR, DRAKE’İ ESTETİK AMELİYAT OLMAKLA SUÇLADI

Kendrick Lamar, geçen hafta piyasaya sürdüğü “Euphoria” adlı şarkısında Drake’i estetik ameliyat geçirmek ve kötü bir baba olmakla suçladı.

Drake ise “Family Matters” adlı şarkısında Lamar’a nişanlısı Whitney Alford’ı aldatmak ve nişanlısına şiddet uygulamak suçlamasını yöneltti.

DRAKE’İ İSTİSMARCILIKLA SUÇLADI

Lamar, “Meet The Grahams” adlı eserinde ise Drake’in gizli bir kız çocuğu olduğunu öne sürdü.

Daha sonra yayınladığı “Meet The Grahams” şarkısında da Drake’in reşit olmayan genç kızlarla ilişki yaşadığını iddia etti. Hatta şarkının görseli olarak da Drake’in malikanesini kullandı.

İDDİALAR TEYİT EDİLEMEDİ

Drake, Pazar gecesi yayınladığı “The Heart Part 6” adlı şarkıda, gizli bir kız çocuğunun olduğu iddialarını Lamar’ı tuzağa düşürmek için yem olarak etrafındaki kişilere saldığını belirtti.

Drake ayrıca reşit olmayan genç kadınlara bakmasının mümkün olmadığını vurgulayarak Lamar’a “Epstein tongasına düşeceğini biliyordum” dedi.

2019 yılında hücresinde intihar ettiği açıklanan ABD’li milyarder Jeffrey Epstein, reşit olmayan kız çocuklarının da bulunduğu çok sayıda kişiye cinsel tacizde bulunmak ve seks amaçlı insan kaçakçılığı yapmakla suçlanıyordu.

İki ismin birbirine yönelttiği suçlamaların gerçek olup olmadığı bilinmiyor; hiçbiri henüz teyit edilmedi.

Kimi rap yorumcularına göre bu tarz atışmalarda önemli olan iddiaların kanıtlanabilmesi değil, dinleyicileri gaza getirecek sözler seçmek.

Diğer yandan şarkıların çok kişisel bir yola sapması, şimdilik bu atışmanın sönümleneceği beklentisini yaratıyor.

BAŞKA KİM KAZANDI?

Her ne kadar Lamar’ın bu mücadele için daha çok araştırma yaptığı ve şarkılarını daha incelikli bestelediği düşünülse de bu kapışmadan başka kim kazançlı çıktı?

Yorumculara göre Drake de tam olarak kaybetmiş sayılmaz, çünkü zaten halihazırda büyük bir isim ve şarkılarının dinlenme sayısının artması ile konuşulur bir hale gelmesi Drake’in de kazançlı çıkmasını sağlıyor.

HAYRANLARI ARASINDA TARTIŞMA BAŞLADI

Bu dönemin en başarılı iki hip-hop sanatçısı arasındaki bu atışma, sosyal medyada hayranları arasında da hararetli tartışmaların dönmesine yol açtı.

Eskiden rap dünyasındaki atışmalar daha uzun süre zarflarında yaşanıyordu, albümler çıkarılıyor, konserler düzenleniyor, rekabet müzisyenlerin kariyerleri boyunca canlı tutuluyordu.

ASIL KAZANAN MEDYA KURUMLARI

Ancak müziğin dijitalleşmesiyle Lamar ve Drake arasında yaşanan bu kapışma, hip-hop dünyasının bu büyüklükteki son atışması olabilir.

ABD’deki Virginia Üniversitesi’nde hip-hop çalışan bir akademisyen olan A.D. Carson ise ABC televizyonuna yaptığı açıklamada asıl kazananın medya kurumları ve dijital müzik platformları olduğunu söylüyor.

BBC

00:00