Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alacahöyük - Mandal Radyo
Mandal Radyo : Canlı Yayın İrtibat Numarası - (552) 427 56 62 Mandal Radyo : Sosyal Medya Hesaplarımız: - Twitter (X) - Instagram: @MandalRadyo
Anasayfa haberler Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alacahöyük

Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alacahöyük

0 Yorum

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, 3 Eylül’de sona eren “Cumhuriyetin İlk Yılı” sergisinin hemen ardından Cumhuriyetin 100. yılına özel hazırlanan ikinci sergisi “Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alacahöyük” sergisini, kazı başkanı ve sergi danışmanı Tayfun Yıldırım’ın da katılımıyla İstanbul Yapı Kredi Müzesi’nde ziyarete açtı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifiyle 1935 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk arkeoloğu Remzi Oğuz Arık ve etnolog Hâmit Zübeyr Koşay tarafından Çorum’da başlatılan ve Türkiye Cumhuriyeti’ni uluslararası alanda temsil eden ilk bilimsel kazı unvanına sahip Alacahöyük eserlerinin önemli bölümü bu sergide ilk defa bir arada sergileniyor.

Alacahöyük kazılarında açığa çıkarılan ve Hatti uygarlığına ait, gümüş kakmalı tunç geyik ve boğa heykelleri, güneş kursları, idoller, altın takılar, testiler, kadehler ile Anadolu’da Hattiler sonrası tarih sahnesine çıkan Hititlere ait arkeolojik eserlerin yer aldığı sergi Yapı Kredi Kültür Sanat’ın üç katına yayılıyor. İlk katta Atatürk’ün isteğiyle satın alınan ve Alacahöyük kazılarının ilk yıllarında kullanılan bir dekovil (vagon) ziyaretçileri karşılıyor.

“Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alacahöyük” sergisi 10 Mart 2024’e dek ücretsiz olarak görülebilecek.

00:00