Ara Güler'in Arşivinden: Kumkapı Balıkçıları - Mandal Radyo
Mandal Radyo : Canlı Yayın İrtibat Numarası - (552) 427 56 62 Mandal Radyo : Sosyal Medya Hesaplarımız: - Twitter (X) - Instagram: @MandalRadyo
Anasayfa haberler Ara Güler’in Arşivinden: Kumkapı Balıkçıları

Ara Güler’in Arşivinden: Kumkapı Balıkçıları

0 Yorum

Usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in 1950’li yıllarda Jamanak gazetesinde yayımlanan “Kumkapı Ermeni Balıkçılarıyla Birlikte” yazı dizisini odağına alan “Kumkapı Balıkçıları” sergisi 8 Mayıs – 27 Ekim 2024 tarihleri arasında ziyaretçilerle buluşuyor.

Ara Güler’in 24 yaşındayken yayımladığı yazı dizisi sergiye ilham oldu. Yazı dizisine eşlik eden fotoğraflar, bugün artık var olmayan Küçük Deniz Sokağı ve balıkçı barınağına, burada çalışan insanlara ve oradaki gündelik yaşama ışık tutuyor.

Ara Güler’in 1952 senesinin ardından, yıllar içerisinde Kumkapı Mahallesi’ni pek çok kez ziyaret ederek bölgeyi orada yaşayan insanlar ile fotoğrafladığı çalışmalarda, balıkçı reislerinin, tayfaların ve merametçilerinin günlük hayatları kayıt altına alınmıştır.

Ara Güler arşivinden Kumkapı’ya ilişkin daha önce sergilenmemiş fotoğraflar, efemera ve Ara Güler’in editoryal ve yaratıcı sürecini, seçimlerini gösteren kontakt baskılardan örnekler ilk kez izleyici ile buluşuyor.

Ara Güler Müzesi’nin yeni sergisi “Kumkapı Balıkçıları”, pazartesi günleri hariç salı-cumartesi 10:00-18:00, pazar 12:00-18:00 saatlerinde Yapı Kredi Bomontiada’da sanatseverleri bekliyor.

ArtıGerçek

00:00