14 Şubat Yaklaşırken: Aziz Valentine Kimdir? - Mandal Radyo
Mandal Radyo : Canlı Yayın İrtibat Numarası - (552) 427 56 62 Mandal Radyo : Sosyal Medya Hesaplarımız: - Twitter (X) - Instagram: @MandalRadyo
Anasayfa haberler 14 Şubat Yaklaşırken: Aziz Valentine Kimdir?

14 Şubat Yaklaşırken: Aziz Valentine Kimdir?

0 Yorum

Her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü çok eski bir gelenek. Köklerini Roma döneminde Lupercalia adı verilen ve üç gün süren bir festivalden alan bugün, bazı toplumlarda “Aziz Valentine Günü” (Valentine’s Day) olarak bilinir. Peki bugüne adını veren Aziz Valentine kimdir?

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel bir gün. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamı için ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentine Günü” (St. Valentine’s Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

İlk resmi Aziz Valentine günü Papa Gelasius tarafından 496 yılında 14 Şubat’ta ilan edildi. İsmini o zamanın şehitlerinin birinden alıyordu ama bunun hangi şehit olduğu konusunda net bir bilgi yok.

En yaygın açıklama Aziz Valentine’in Roma’da bir rahip olduğu ve 3. yüzyılda öldürüldüğü yönünde. Ancak bu dönemlerde yaşamış iki başka Aziz Valentine’in daha olduğu söylenmektedir.

Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı tarihi dokümanlarda hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Valentine’nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 tarihinde Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir.

1969 yılında kilise, takviminden Aziz Valentine Günü’nü çıkarmıştır.

00:00